Projektant

Wojciech Hora

Bionica

Prowadzi własne studio projektowo-produkcyjne w architekturze oraz projektowania wnętrz, form przemysłowych i mebli. Brał udział w wielu wystawach projektowych zarówno w pojedynkę, jak i w większych zespołach, w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Zielonej Górze, Bydgoszczy i Warszawie.

Jego artystyczne i twórcze zainteresowania w filozofii twórczości wywodzą się z wpływów: Petera Greenawaa, Bacha Glenna Goulda, Itzhaka Perlmana, Szostakowicza Miki Kobayashiego, Corota, Dostojewskiego, Petera Eisenmana, Daniela Liebeskinda, Leszka Kołakowskiego, Marka Edelmana, Władysława Bartoszewskiego i innych. Łączy ich podobne pojęcie wrażliwości i sposób myślenia o świecie.

Od 1991 roku jest kierownikiem Bioniki na Wydziale Architektury i Projektowania.
W 2007 roku założył Instytut Wzornictwa Przemysłowego na Wydziale Budowy Maszyn na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Prowadzi warsztaty bioniki na uniwersytetach w Polsce, Anglii, Holandii, USA i Chinach. Jego praca naukowa obejmuje filozofię twórczości, wokół której organizuje różne wydarzenia artystyczne uzupełnione wykładami, np. koncertami orkiestr symfonicznych w Olsztynie, Wrocławiu i Bydgoszczy oraz Festiwalem Synteza Sztuk w 2013 roku w Bydgoszczy.